piątek, 28 kwiecień 2023 13:44

Jakie działanie ma wiesiołek?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
wiesiołek działanie wiesiołek działanie mat.prasowe

Wiesiołek to roślina, na którą składa się kilkadziesiąt różnych gatunków rosnących na kilku kontynentach. Najpopularniejszym z nich jest wiesiołek dwuletni i to właśnie on od lat stosowany jest nie tylko w ziołolecznictwie, ale również w kosmetyce. Popularną formą spożywania wiesiołka są jego nasiona, które można kupić w aptekach, niektórych supermarketach oraz sklepach online. Jakie ma właściwości i jak go używać?

 

Co zawiera wiesiołek?

Nasiona z wiesiołka to superprodukt, który składa się z wielu niezwykle ważnych dla ludzkiego organizmu substancji. Należą do nich na przykład różne kwasy tłuszczowe, enzymy, fitosterole, witaminy E i F, a także minerały, wśród których znajdują się potas, fosfor, magnez, selen czy żelazo. Wszystkie te substancje mają niebagatelny wpływ na działanie ludzkiego organizmu i zmniejszają ryzyko rozwoju wielu niebezpiecznych chorób.

Jak wiesiołek działa na organizm?

Bioaktywne substancje znajdujące się w wiesiołku silnie wspierają pracę układu sercowo-naczyniowego, ponieważ rozszerzają naczynia krwionośne i obniżają poziom ciśnienia tętniczego. Olej zmniejsza poziom złego cholesterolu we krwi, a w związku z tym redukuje szansę na rozwój zmian miażdżycowych, a badania dowodzą, że jest w stanie również hamować rozwój nowotworów. Wiesiołek jest szczególnie zalecany dla  osób, które chorują na cukrzycę, ponieważ zmniejsza szansę na wystąpienie tak zwanej neuropatii cukrzycowej.

Olej z wiesiołka znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce, ponieważ roślina ta redukuje objawy wielu chorób skórnych, które mają podłoże immunologiczne. Zewnętrze stosowanie oleju przyczynia się do powstania skutecznej bariery lipidowej skóry, przez co stany zapalne występują rzadziej, a skóra jest odporna na czynniki zewnętrzne. Nie bez znaczenia jest fakt, że smarowanie twarzy olejem z wiesiołka nadaje skórze więcej elastyczności i młody wygląd.

Jak stosować wiesiołek?

Wiesiołek występuje w różnych formach, dlatego z łatwością można dostosować konkretne produkty do własnych potrzeb. Jeśli chodzi o zastosowanie zewnętrzne, to najlepiej sprawdzi się olej z wiesiołka lub maści bazujące na tej roślinie. Jeśli zaś chodzi o spożywanie wiesiołka, to poza samym olejem warto zdecydować się na kapsułki z wiesiołkiem czy też napar z nasion wiesiołka. Same nasiona wiesiołka mogą być smacznym dodatkiem do sałatek, zup, koktajli, smoothies czy też sosów i past. Zarówno nasiona, jak i olej, mają zbożowo-orzechowy posmak, który wielu potrawom można nadać ciekawszy charakter.