Czym się różnią i w jakich warunkach są wykorzystywane?
Najskuteczniejszymi urządzeniami do ważenia są niewątpliwie wagi. Są to maszyny określające ciężar rzeczy, przedmiotów i tworzyw na podstawie równoważenia sił. Niektóre modele mogą w tym celu wykorzystywać zjawiska fizyczne. Jedną z najstarszych wag, jest waga szalkowa. Nie można jej zaliczyć do kategorii wag dokładnych, ale w odpowiednich rękach można określić niezwykle zbliżony ciężar. Podczas swojego działania wykorzystuje ona ciężar ważonego przedmiotu oraz ciężarki znajdujące się na przeciwnej stronie. Należy wykazać się dużym opanowaniem oraz wiedzą aby w szybkim czasie określić wagę dokładną przedmiotu.
Obecnie wagi szalkowe wypierane są w stan spoczynku, natomiast ludzie skłaniają się w stronę bardziej zaawansowaną technologię, która nie tylko upraszcza działania związane z ważeniem, ale także je przyśpiesza. W związku z rozmaitą budową wyróżniamy wagi dźwigowe, sprężynowe, elektryczne i elektroniczne.
W pierwszym typie główny element stanowi dźwignia, a ważenie polega na równoważeniu momentów siły. Jako przykład można podać tutaj wagę dziesiętną, w której stosunek ramion dźwigni wychodzi 10 do 1. Waga sprężynowa jak sama nazwa wskazuje służy do wyznaczania masy na podstawie sprężystości. Równoważy siły ciężaru ciała oraz siły sprężystości sprężyny, na której wisi. Nie należy ona do grupy wagi dokładnej, gdyż zależna jest od określonej wartości przyśpieszenia ziemskiego. Zazwyczaj wagi sprężynowe można zauważyć pośród wędkarzy i na placach budowy. Inna masa tego samego przedmiotu będzie na biegunie, a inna na szczycie Mount Everest. Wagi elektroniczne są najbardziej popularne i często spotykane w przemyśle oraz gospodarce. Są to sprzęty bazujące na elektrycznym układzie wskazującym. Najczęściej jest on cyfrowy, w związku z tym pomiary są bardzo precyzyjne.
Ze względu na konstrukcję oraz precyzję pomiaru można wyróżnić wagi samochodowe, sklepowe, osobowe, przemysłowe i laboratoryjne. Różnią się one od siebie wielkością, wyglądem i naturalnie zastosowaniem. Niewątpliwie jednak możemy stwierdzić, że wagi dokładne to wagi laboratoryjne, gdzie bardzo ważne są adekwatne proporcje oraz wielkości. Urządzenia te potrafią określić ciężar z dokładnością nawet do 0,00001 g, a nawet i wyżej. Jest to niezwykle czuły sprzęt, który nie należy do najtańszych.