sobota, 24 grudzień 2022 07:00

Ślub cywilny- czyli jakie są plusy takiej ceremonii?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Fotograf na ślub cywilny Fotograf na ślub cywilny pixabay

Coraz więcej par decyduje się na ślub cywilny... dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie należy szukać u samych narzeczonych, ponieważ każdy kieruje się własnymi pobudkami. Być może chodzi o finanse, być może o poglądy... Jakie zatem są korzyści zawarcia ślubu cywilnego?

 

Czym jest ślub cywilny?

Ślub kościelny jak sama nazwa wskazuje, jest związany z religią. Dwoje ludzi łączy się ze sobą za pomocą przysięgi składanej przed księdzem. Zawarcie małżeństwa jest zatem traktowane jako zjednoczenie przed Bogiem, a związek staje się nierozerwalny aż do chwili śmierci jednego ze współmałżonków.

Ślub cywilny jest natomiast prawnym usankcjonowaniem małżeństwa. Dwoje ludzi nie składa na nim przysięgi, a oświadczenie przed urzędnikiem Stanu Cywilnego, które powoduje, że zaczynają oni funkcjonować prawnie jako rodzina. Zawarcie takiego związku nie oznacza, że ludzie są połączeni na zawsze, można go zerwać w każdej chwili, kiedy dwoje ludzi tego chce. Wiąże się to jedynie ze skierowaniem sprawy do sądu i unieważnieniem małżeństwa lub przeprowadzenie rozwodu.

Ślub cywilny- jakie korzyści?

Pierwszą, prawdopodobnie najważniejszą zaletą organizacji ślubu cywilnego jest jego koszt. Ceremonia jest z zasady dużo tańsza niż uroczystość kościelna. Osoby decydujące się na tę formę zawarcia związku małżeńskiego zazwyczaj dążą do kameralnej atmosfery- bez dużej ilości zaproszonych gości, bez przepychu i zbędnego luksusu. Warto podkreślić, że takie pary najczęściej po ceremonii oferują swoim gościom skromniejsze wesele lub po prostu obiad weselny. Fotograf na ślub cywilny  jest także w takiej sytuacji dużo tańszy, ponieważ jego czas pracy jest krótszy, niż w przypadku ślubu kościelnego i tradycyjnego wesela.

Drugim ogromnym plusem jest czas. Ślub cywilny można zawrzeć bardzo szybko, bez długiego oczekiwania na termin. Standardowo okres ten wynosi 31 dni, jednak za dodatkową opłatą można go skrócić. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą z różnych powodów szybko wstąpić w związek małżeński.

Kolejnym atutem ślubów cywilnych jest fakt, że są one dostępne także dla osób rozwiedzionych. W sytuacji ślubu kościelnego uzyskanie rozwodu jest sprawą bardzo skomplikowaną, często niemożliwą. Ślub cywilny daje tym osobom szanse zawarcia kolejnego związku małżeńskiego. W podobnej sytuacji są ludzie niewierzące lub niepraktykujące. Poglądy takich osób zamykają im drogę do zawarcia związku przed księdzem (nawet jeśli druga osoba jest wierząca). Szansą na legalizację związku jest zatem jedynie ceremonia cywilna.

Decydując się na ślub cywilny warto mieś świadomość, że ceremonia może odbyć się w dowolnym miejscu. Narzeczeni, za dodatkową opłatą mogą samodzielnie wskazać miejsce, gdzie ma stawić się urzędnik Stanu cywilnego. Może to być miejsce, które dla zakochanych ma wartość sentymentalną np. miejsce poznania. Nic nie stoi na przeszkodzie by ceremonia odbyła się w plenerze, o ile znajdziemy ku temu odpowiednie warunki. Być może właśnie taka opcja daje młodym szansę na zorganizowanie ślubu marzeń, który idealnie odzwierciedli ich zainteresowania oraz charaktery.

Zawierając ślub cywilny młodzi mają prawo wyboru co do kwestii nazwiska. Mogą zostać przy swoim, zmienić na nazwisko partnera/partnerki bądź wybrać opcję dwuczłonową. Nie bez znaczenia jest także fakt, że ślub cywilny nie podlega rejonizacji. Zawarcie małżeństwa może odbyć się w każdym Urzędzie Cywilnym na terenie Polski.