sobota, 29 kwiecień 2023 08:33

Ocet z jabłek Rubin - jakie ma działanie?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Ocet z jabłek Rubin Ocet z jabłek Rubin mat.prasowe

Rubin to odmiana jabłek wyhodowana po raz pierwszy przez czeskiego hodowcę w 1960 roku. W Polsce gatunek ten znany jest od dekad, ale na szeroką skalę zaczął być uprawiany dopiero w latach dziewięćdziesiątych, a dziś ma status jednego z najlepszych. Owoce cechują się kremowym, soczystym i słodko-kwaśnym smakiem, a fachowcy uznają je za jabłka najwyższej jakości. Nic dziwnego, że właśnie z tej odmiany powstaje doskonały ocet jabłkowy. Jakie ma właściwości i jak powinno się go stosować?

 

Jakie właściwości ma ocet z jabłek Rubin?

To, co wyróżnia go na tle innych octów jabłkowych, to bardziej szlachetny smak i silniejszy aromat. Sprawdza się doskonale w najróżniejszych potrawach i napojach właśnie ze względu na niego, ale przy okazji zapewnia organizmowi wiele właściwości leczniczych. Ocet jabłkowy pobudza przemianę materii i zapewnia uczucie sytości, dlatego powinien być stosowany przez osoby, które chcą schudnąć lub utrzymać szczupłą sylwetkę. Dodatkowo reguluje poziom cukru we krwi, działa antyseptycznie i antybakteryjnie.

Kiedy stosować ocet jabłkowy na skórę?

Ze względu na swój skład ocet jabłkowy doskonale sprawdza się jako naturalny kosmetyk na liszaje, łuszczycę, przebarwienia, trądzik i zmiany skórne. Zmniejsza objawy wielu dolegliwości dermatologicznych, a stosowany zamiast toników do mycia twarzy pozwala zachować cerze naturalne pH. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ wszelkie płyny do demakijażu i mydła zaburzają pH skóry, co wpływa na jej kondycję i wygląd. Zaleca się również, aby moczyć stopy w roztworze z octu jabłkowego, ponieważ w ten sposób można zniwelować skutki grzybicy paznokci lub uniknąć tej dolegliwości. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które z różnych powodów muszą spędzać większość dnia w zabudowanych butach, tworząc grzybom idealne warunki do rozwoju.

Jak używać octu jabłkowego z jabłek Rubin?

Nie da się ukryć, że akurat ten rodzaj octu najczęściej kupowany jest ze względu na unikalny smak. Dlatego też stanowi on doskonały dodatek do wielu potraw. Może stać się bazą do dressingów sałatkowych, samodzielnym dodatkiem do świeżych warzyw czy też składnikiem marynat do mięs. Delikatna słodycz i piękny aromat sprawiają, że można dodawać go w niewielkich ilościach również do słodkich napojów czy owocowych koktajli. Warto rozcieńczyć jedną łyżkę octu z letnią wodą i doprawić odrobiną miodu, a tak przygotowany napój spożywać przed snem. Nie wolno jednak pić samego octu, ponieważ jest zbyt mocny i może podrażnić żołądek i przełyk.