wtorek, 07 maj 2024 17:37

Protest rolników w Katowicach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Protest rolników w Katowicach Protest rolników w Katowicach fot: pixabay

W Katowicach odbył się głośny protest rolników, który zbiegł się z trwającą XVI edycją Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Demonstracja miała na celu zwrócenie uwagi na niespełnione postulaty rolnicze oraz krytykę przepisów Unii Europejskiej.

Czego się dowiesz:

  • Jaki był cel protestu rolników w Katowicach?
  • Co symbolizowały działania takie jak wysypanie nawozu i odpalenie rac przez rolników?
  • Jakie główne postulaty przedstawili rolnicy podczas protestu?
  • Jakie są główne frustracje rolników wobec polityków i rządu wyrażone podczas protestu?
  • Jakie dalsze działania zapowiadają uczestnicy protestu w odpowiedzi na brak zmian w polityce agrarnej?

Przebieg protestu

Protest rozpoczął się we wtorek, 7 maja, o godzinie 10:00 spod katowickiego Spodka i przeszedł ulicami miasta aż do Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Uczestnicy, w liczbie około 50 osób, reprezentowali Rolniczy Śląsk i wyrazili swoje niezadowolenie z obecnych regulacji prawnych, szczególnie z zapisów Zielonego Ładu. Robert z Jury Krakowsko-Częstochowskiej, jeden z uczestników, podkreślił, że protest ma na celu obronę polskiej ziemi oraz sprzeciw wobec niekorzystnych przepisów unijnych, które wpływają na całe społeczeństwo, a nie tylko na rolników.

"Protestujemy w obronie polskiej ziemi oraz wobec przepisów Unii Europejskiej, z którą się nie zgadzamy. To dotyczy ogółu społeczeństwa nie tylko rolników." - Robert z Jury Krakowsko-Częstochowskiej, jeden z protestujących rolników.

Główne postulaty i sygnały

Demonstrujący rolnicy domagali się rewizji przepisów oraz opracowania nowych wytycznych w konsultacji z przedstawicielami rolnictwa. W trakcie protestu zaznaczali, jak trudna i niedoceniana jest praca w rolnictwie, co symbolicznie podkreślili wysypując nawóz i odpalając racę. Rolnicy wyrażali również frustrację brakiem dialogu ze strony polityków i rządu, co Robert ilustrował stwierdzeniem o braku odpowiedzi ze strony posłów i wojewody, oraz krytyką postawy rządu po wyborach.

"Na terenie Zagłębia mamy dziewięciu posłów, odezwało się dwóch. Nie chcą z nami rozmawiać, tak samo, jak wojewoda. My zapraszamy na wieś, niech całe społeczeństwo zobaczy, jak ta praca wygląda od podszewki." - Protestujący rolnik.

"Przed wyborami wszyscy na wszystkim się znają. Po wyborach nikt nic nie wie i nikt nic nie może zrobić." - Protestujący rolnik.

Reakcje i konsekwencje

Protest rolników w Katowicach zbiegł się z odbywającym się w mieście Europejskim Kongresem Gospodarczym, co przyciągnęło dodatkową uwagę mediów i publiczności. Demonstracja podkreśliła podziały w społeczności rolniczej oraz niezadowolenie z obecnej polityki agrarnej. Uczestnicy zapowiadają dalsze działania, mające na celu skłonienie rządu do realnych zmian i dialogu.

źródło: Nasze Miasto