środa, 19 czerwiec 2024 20:23

Nowa rada nadzorcza i zmiany w PRUiM w Gliwicach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nowa rada nadzorcza i zmiany w PRUiM Nowa rada nadzorcza i zmiany w PRUiM Zdjęcie redakcyjne

Waldemar Macyszyn nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Remontów i Ulic S.A. (PRUiM). Spółka, będąca flagową miejską firmą Gliwic, ma nową radę nadzorczą. Zmiany w strukturach firmy nastąpiły na początku czerwca.

Czego się dowiesz:

  • Kto został powołany do nowej rady nadzorczej PRUiM?
  • Jakie zarzuty dotyczące nieprawidłowości w PRUiM formułował Dariusz Jezierski?
  • Jakie kontrowersyjne inwestycje realizowała spółka PRUiM S.A.?
  • Jakie były osiągnięcia PRUiM pod kierownictwem Waldemara Macyszyna?
  • Kiedy Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę w PRUiM?

Nowa rada nadzorcza

W skład nowej rady nadzorczej weszły osoby, których kompetencje i doświadczenie mają zapewnić miastu odpowiedni nadzór nad spółką. Dotychczasowy trzyosobowy skład, w którym zasiadali Janina Góral, Marta Tartanus-Oryszczak oraz Tadeusz Pawliszewski, został zastąpiony przez nowy zespół.

Wśród nowo powołanych członków rady nadzorczej wyróżnia się Stanisław Ogryzek, znana postać w Gliwicach, która w 2002 roku walczyła o fotel prezydenta miasta. Ogryzek, który otrzymał niedawno nagrodę honorową od Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gliwickiej, dołączył do rady nadzorczej wraz z Bartłomiejem Piotrowskim, adwokatem z Katowic, oraz Bartłomiejem Buchałą, specjalistą z sektora zarządzania w sektorze prywatnym. Nowa rada wkrótce ma powołać nowego prezesa.

PRUiM S.A. – flagowa spółka magistratu

Odchodzący ze stanowiska prezes Waldemar Macyszyn pełnił swoją funkcję od 2014 roku. PRUiM S.A. zdobywała większość przetargów rozpisywanych przez miasto i była kluczową firmą dla administracji Gliwic.

Prezydent Adam Neumann podkreślał w wywiadzie dla 24gliwice.pl:

"Przekształciliśmy wydział urzędu miasta w firmę, która świetnie sobie daje radę na rynku usług budowlanych. Do tych przetargów przystępuje więcej firm, a PRUiM jest najtańszy i dobry. Proszę zauważyć, że nie było znaczących opóźnień. Jeżeli ktoś ma podejrzenie, że coś jest nie tak, niech sformułuje te zarzuty"

Jednak zarzuty dotyczące nieprawidłowości w spółce formułował znany działacz Dariusz Jezierski. W 2014 roku Najwyższa Izba Kontroli wykazała szereg nieprawidłowości w PRUiM, w tym naruszenia ustaw kominowej, antykorupcyjnej oraz ustawy o samorządzie gminnym.

Kontrowersyjne inwestycje

W ostatnich latach PRUiM S.A. realizował inwestycje, które wywoływały kontrowersje, takie jak budowa zbiornika na Wilczych Dołach czy modernizacja układu drogowego przed dworcem PKP. Za ostatni rok obrotowy spółka wykazała zysk ponad 2 milionów złotych

źródło: 24gliwice.pl