sobota, 15 czerwiec 2024 09:49

Mieszkańcy Katowic płacą za sportowe triumfy GKS

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
mieszkańcy Katowic płacą za sportowe triumfy GKS mieszkańcy Katowic płacą za sportowe triumfy GKS Fot: pixabay

Premie dla piłkarzy i piłkarek GKS Katowice, po ich sukcesach sportowych, zostaną sfinansowane z budżetu miasta. Decyzja ta, ogłoszona przez prezydenta Marcina Krupę, wywołała dyskusje o sensowności wydawania publicznych pieniędzy na zawodowy sport.

Czego się dowiesz:

  • Jakie sukcesy sportowe osiągnęli piłkarze i piłkarki GKS Katowice?
  • Skąd będą pochodzić środki na premie dla piłkarzy i piłkarek GKS Katowice?
  • Jakie jest stanowisko prezydenta Katowic w sprawie finansowania premii dla sportowców?
  • Jakie kontrowersje towarzyszą finansowaniu zawodowego sportu z budżetu miasta Katowice?

Ogłoszenie premii i reakcje

Prezydent Katowic, Marcin Krupa, po awansie piłkarzy do ekstraklasy zadeklarował wypłatę premii w wysokości 2 milionów złotych. Dodatkowo, po zdobyciu przez piłkarki wicemistrzostwa Polski i Pucharu Polski, zapowiedziano wypłatę kolejnych 400 tysięcy złotych. Łączny koszt tych premii to 2,4 miliona złotych, co wywołało debatę o wykorzystaniu środków publicznych na cele sportowe.

Finansowanie premii

Jak wyjaśniał wiceprezydent Katowic, Waldemar Bojarun, planowane wydatki zostaną pokryte przez podniesienie kapitału zakładowego Spółki GKS GieKSa Katowice S.A., gdzie miasto objęłoby nowe akcje. To rozwiązanie pozwala na legalne przetransferowanie środków publicznych na cele klubowe, co niejednokrotnie budzi kontrowersje.

Społeczny opór i uzasadnienie wydatków

Prezydent Krupa tłumaczy, że premie są wyrazem wdzięczności mieszkańców, reprezentowanych przez ich wybranych liderów, dla sportowców za ich sukcesy. Mimo to, jak zauważył, istnieje znaczny społeczny opór przeciwko finansowaniu sportu z budżetu miasta.

Decyzja o sfinansowaniu premii dla sportowców GKS Katowice z budżetu miasta odbija się szerokim echem wśród mieszkańców i w mediach. W kontekście trwających dyskusji, odpowiedź rzeczniczki UM Katowice, Sandry Hajduk, potwierdza, że formalności związane z dokapitalizowaniem klubu są już w toku

źródło: katowice24.info