poniedziałek, 27 maj 2024 15:57

Wielka inwestycja w Gliwicach Łabędach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Inwestycja w Gliwicach Łabędach Inwestycja w Gliwicach Łabędach Zdjęcie redakcyjne

W Gliwicach rozpoczyna się ogromna inwestycja o wartości minimum pół miliarda złotych. Przebudowa stacji kolejowej w Łabędach oraz modernizacja układu drogowego mają zakończyć się w ciągu czterech lat.

Czego się dowiesz:

  • Jaką wartość ma inwestycja w Gliwicach Łabędach?
  • Kto jest inwestorem przebudowy stacji kolejowej w Gliwicach Łabędach?
  • Jakie zmiany obejmuje modernizacja układu drogowego w Łabędach?
  • Kiedy rozpoczną się prace związane z miejską częścią inwestycji w Gliwicach?
  • Jakie są planowane terminy realizacji inwestycji w Gliwicach Łabędach?

Modernizacja stacji kolejowej w Łabędach

Projekt obejmuje modernizację stacji kolejowej Gliwice Łabędy, która zostanie połączona z wcześniej zmodernizowaną stacją towarową Gliwice Port. Zmieniony zostanie układ torów i peronów, a dodatkowo powstanie nowy przystanek Gliwice Kopernik w rejonie estakady Heweliusza. Umowę na realizację tego projektu podpisały PKP PLK i firma Trakcja.

Rozbudowa układu drogowego

Równolegle do prac kolejowych, przeprowadzona zostanie rozbudowa układu drogowego wokół dworca w Łabędach. Prace obejmą między innymi rozbiórkę i budowę nowego peronu nr 1 oraz przebudowę wiaduktu kolejowego nad ul. Staromiejską. Kolejny wiadukt w ciągu ul. Głównej zostanie wyburzony, a w jego miejsce powstanie nowe rondo turbinowe. Projekt przewiduje także budowę nowych zatok autobusowych, przystanków, chodników, dróg rowerowych oraz oświetlenie i zagospodarowanie zieleni.

Gliwice stawiają na kolej

Władze Gliwic od lat starają się o szersze wykorzystanie kolei w miejskim transporcie publicznym. W ramach obecnej inwestycji planowana jest także budowa nowego toru łączącego stację Gliwice Łabędy ze stacją Gliwice Port. Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach ogłosił przetarg na miejską część prac, które mają rozpocząć się w połowie 2024 roku i trwać 42 miesiące.

źródlo: Radio Eska