czwartek, 18 lipiec 2024 15:08

Gliwice otrzymują 270 mln zł dotacji na budowę Parku Zielonej Energii

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dotacja dla Gliwic Dotacja dla Gliwic Zdjęcie redakcyjne

Samorząd Gliwic przygotowuje budowę instalacji wielopaliwowej, która będzie wytwarzać prąd i ciepło, spalając wysokokaloryczną frakcję odpadów. Inwestycja otrzymała dotację w wysokości 271 mln zł od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Czego się dowiesz:

  • Kiedy planowane jest rozpoczęcie budowy Parku Zielonej Energii?
  • Ile odpadów będzie przetwarzanych rocznie w nowej instalacji?
  • Jakie korzyści dla mieszkańców przyniesie inwestycja?
  • Kto uczestniczył w podpisaniu umowy na dofinansowanie inwestycji?
  • Gdzie dokładnie powstanie instalacja wielopaliwowa w Gliwicach?

Park Zielonej Energii

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Gliwice (PEC) planuje rozpoczęcie budowy Parku Zielonej Energii w 2024 roku. Instalacja ma być gotowa do połowy 2028 roku. Obiekt będzie przetwarzać około 40 tys. ton odpadów komunalnych rocznie, w tym wielkogabarytowych. Produkcja energii elektrycznej ma wynieść ponad 20 tys. MWh, co wystarczy dla około 10 tys. gospodarstw domowych, a ciepło uzyskane z procesu pokryje jedną czwartą zapotrzebowania Gliwic, redukując zużycie węgla o około 400 wagonów rocznie.

Wpływ na środowisko i społeczność

Prezydent Gliwic, Katarzyna Kuczyńska-Budka, podkreśla innowacyjność inwestycji, która bazuje na najlepszych europejskich rozwiązaniach. „Park Zielonej Energii zapewni gliwiczanom dostęp do czystego ciepła i energii elektrycznej, zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych” - mówi prezydent. Wiceprezes NFOŚiGW, Paweł Augustyn, przypomina, że zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej, do 2035 roku na składowiska będzie mogło trafiać nie więcej niż 10% zebranych odpadów komunalnych. „Budowa Parku Zielonej Energii wspomoże realizację tego celu, przekształcając nieprzydatne do recyklingu odpady w ciepło i energię elektryczną” - dodaje Augustyn.

„Park Zielonej Energii jako inwestycja innowacyjna, wzorowana na najlepszych europejskich rozwiązaniach, wysoko oceniana pod kątem wpływu na środowisko i sprzyjająca powstaniu nowych miejsc pracy, zapewni gliwiczanom m.in. dostęp do czystego ciepła i energii elektrycznej, zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych” - Katarzyna Kuczyńska-Budka, prezydent Gliwic.

„Budowa Parku Zielonej Energii w Gliwicach na pewno wspomoże miasto w realizacji wspomnianego strategicznego celu, zagospodarowując energetycznie jedynie pozostałości po sortowaniu, które nie będą nadawać się do recyklingu, przekształcając je w ciepło i energię elektryczną” - Paweł Augustyn, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Lokalizacja i finansowanie

Instalacja powstanie na terenie należącym do PEC Gliwice przy ul. Królewskiej Tamy 135, w pobliżu głównych szlaków komunikacyjnych, takich jak autostrada A1, Drogowa Trasa Średnicowa i linia kolejowa E30. Park Zielonej Energii to jedyna taka inwestycja w regionie z dofinansowaniem NFOŚiGW, która ma zapewnić stabilizację opłat za zagospodarowanie odpadów komunalnych dla miasta i powiatu gliwickiego.

Inwestycja w Park Zielonej Energii w Gliwicach to krok w kierunku zrównoważonego rozwoju miasta, zapewniający korzyści ekologiczne i ekonomiczne. Dzięki wsparciu NFOŚiGW projekt ten ma szansę stać się wzorem dla innych miast w Polsce.

źródło:nettg.pl