poniedziałek, 01 lipiec 2024 09:55

Gigantyczne korki na granicy Katowic i Sosnowca

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Remont wiaduktów na S86 Remont wiaduktów na S86 Fot: ppixabay

Korki w województwie śląskim dały się we znaki kierowcom już w poniedziałkowy poranek. Rozpoczęty przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad remont wiaduktów na drodze S86 w rejonie ulicy Bohaterów Monte Cassino w Katowicach spowodował ogromne zatory na granicy Katowic i Sosnowca.

Czego się dowiesz:

  • Jakie zmiany w organizacji ruchu wprowadzono na S86?
  • Jak długo potrwa remont wiaduktów na S86?
  • Jakie będą parametry nowych wiaduktów?
  • Jakie są główne przyczyny remontu wiaduktów na S86?
  • Jakie alternatywy są przewidziane dla kierowców podczas remontu?

Prace na wiaduktach

Remont wiaduktów na S86 jest konieczny ze względu na ich zły stan techniczny i duże zużycie konstrukcji. Już w 2019 roku obiekty te zostały podparte, aby przedłużyć ich żywotność i zapewnić bezpieczne użytkowanie. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach informuje, że nowe wiadukty zapewnią bezawaryjne funkcjonowanie na kolejne dziesięciolecia. W ramach prac budowane są również przejazdy techniczne między jezdniami oraz tymczasowa kładka dla pieszych.

"W 2019 r. podparliśmy wiadukty, aby przedłużyć ich żywotność i zapewnić bezpieczne użytkowanie. Tym zabiegiem udało nam się ograniczyć utrudnienia dla użytkowników S86 i ul. Bohaterów Monte Cassino w Katowicach. Nowe obiekty zapewnią bezawaryjne funkcjonowanie na kolejne dziesięciolecia." - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach

Zmiany w organizacji ruchu

W związku z inwestycją, wprowadzono zmiany w organizacji ruchu na S86. Wyłączone zostały lewe pasy drogi ekspresowej w rejonie wiaduktów na ul. Bohaterów Monte Cassino. W kierunku Sosnowca dostępne są dwa pasy ruchu oraz dodatkowy pas na jezdni zbiorczo-rozprowadzającej, a w kierunku Tychów dwa pasy. Prace związane z budową przejazdów technologicznych mają potrwać około dwóch tygodni, natomiast budowa tymczasowej kładki dla pieszych około trzech tygodni.

"Budowa przejazdów technologicznych powinna potrwać nie dłużej niż dwa tygodnie." - katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad

Konsekwencje dla kierowców

Kierowcy muszą liczyć się z potężnymi korkami, które już pojawiły się na granicy Katowic i Sosnowca. Drogowcy zapowiadają, że w czasie przebudowy wiaduktów będą wprowadzane kolejne zmiany organizacji ruchu, jednak na każdym etapie prace mają być tak prowadzone, aby kierowcy mieli do dyspozycji po dwa pasy w każdym kierunku. Dla zmotoryzowanych użytkowników ul. Bohaterów Monte Cassino zostaną przygotowane objazdy, a komunikacja zbiorowa będzie dojeżdżała do nowych przystanków przy rozebranym wiadukcie.

"Nowe wiadukty będą miały niemal identyczne parametry, jak poprzednie obiekty wybudowane w latach 80. XX wieku. Długość obiektów wyniesie blisko 85 m, a szerokość pojedynczego obiektu – 14,2 m. Konstrukcję wiaduktu stanowić będzie czteroprzęsłowy układ wykonany z prefabrykowanych belek strunobetonowych typu T." - drogowcy

Wszystkie prace mają zakończyć się w grudniu przyszłego roku, a wykonawca zapewnia, że będą one realizowane tak, aby czas trwania utrudnień był możliwie najkrótszy.

źródlo: Nasze Miasto.