poniedziałek, 11 maj 2026 07:36

Młodzi lekkoatleci z Gliwic zachwycili kibiców na stadionie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Drużynowe Mistrzostwa Śląska Drużynowe Mistrzostwa Śląska fot: pixabay

2047 punktów zdobyli lekkoatleci Piasta Gliwice podczas I rzutu Drużynowych Mistrzostw Śląska Młodzików U16. Zawody rozegrano na stadionie im. Eugeniusza Bieniasza w Gliwicach. Do miasta przyjechało 17 klubów. Rywalizacja była bardzo intensywna. W klasyfikacji końcowej gliwicki klub zajął trzecie miejsce. Największe zainteresowanie wzbudziły sprinty i konkurencje biegowe. Organizatorzy odnotowali około 600 osobostartów. Blisko 80 procent dotyczyło właśnie biegów. Dla części zawodników był to pierwszy występ na otwartym stadionie w sezonie letnim. W Drużynowych Mistrzostwach Śląska najważniejsze są wyniki przeliczane na punkty według tabel lekkoatletycznych. Do klasyfikacji drużynowej liczy się 15 najlepszych rezultatów danego klubu.

Spis treści:

Kacper Hutnik i Maksymilian Karkus

Pierwsze ważne punkty dla Piasta zdobył Kacper Hutnik. Zawodnik pobiegł na 300 metrów przez płotki. Uzyskał czas 41.02 s. Dało to 162 punkty.

Bardzo mocny występ zanotował również Maksymilian Karkus. Sprinter przebiegł 100 metrów w czasie 11.04 s. Poprawił rekord życiowy. Zdobył także 184 punkty dla zespołu z Gliwic.

Mapa przedstawia Gliwice położone w zachodniej części województwa śląskiego. Miasto jest jednym z najważniejszych ośrodków sportowych i akademickich regionu. To właśnie tutaj odbył się I rzut Drużynowych Mistrzostw Śląska Młodzików U16, w którym bardzo dobrze zaprezentowali się zawodnicy Piasta Gliwice. Na mapie można zobaczyć zarówno centrum miasta, jak i główne trasy dojazdowe prowadzące do stadionów oraz obiektów sportowych. Gliwice są dobrze skomunikowane z Katowicami, Zabrzem i Rudą Śląską. Przez miasto przebiegają ważne drogi krajowe oraz autostrady A1 i A4. Dzięki temu dojazd na zawody sportowe i wydarzenia lekkoatletyczne jest wygodny dla klubów z całego województwa śląskiego. W pobliżu znajdują się także liczne obiekty treningowe, szkoły sportowe oraz stadion im. Eugeniusza Bieniasza, gdzie rozegrano mistrzostwa młodzików. Źródło: Google Maps

Dobrze zaprezentował się Mateusz Salon. Osiągnął wynik 11.92 s na 100 metrów. Rekord życiowy poprawił także Maksymilian Chłond. Uzyskał czas 12.13 s.

  • Kacper Hutnik 41.02 s na 300 metrów przez płotki
  • Maksymilian Karkus 11.04 s na 100 metrów
  • Mateusz Salon 11.92 s na 100 metrów
  • Maksymilian Chłond 12.13 s na 100 metrów

Anna Wallon i Agata Zawadzka

Wśród dziewcząt bardzo dobry wynik osiągnęła Anna Wallon. Zawodniczka Piasta przebiegła 300 metrów w czasie 43.52 s. Zdobyła 138 punktów. Uplasowała się w ścisłej czołówce zawodów.



Materiał przedstawia finał Drużynowych Mistrzostw Śląska Młodzików rozgrywany na stadionie im. Eugeniusza Bieniasza w Gliwicach. W nagraniu można zobaczyć starty młodych lekkoatletów Piasta Gliwice w konkurencjach biegowych, sztafetach oraz konkurencjach technicznych. Film pokazuje atmosferę zawodów, przygotowania zawodników i rywalizację klubów z całego regionu.

Granice 100 punktów przekroczyły również Agata Zawadzka i Lena Manulik. Zawadzka skoczyła w dal 4.84 m. Manulik pokonała w skoku wzwyż wysokość 140 cm.

Rekord życiowy poprawił też Mikołaj Michalik. Uzyskał wynik 12.45 s na 100 metrów. Bardzo dobry rezultat osiągnął również Józef Klajmon. W biegu na 600 metrów uzyskał czas 1:33.97.

ZawodnikKonkurencjaWynik
Anna Wallon 300 metrów 43.52 s
Agata Zawadzka Skok w dal 4.84 m
Lena Manulik Skok wzwyż 140 cm
Józef Klajmon 600 metrów 1:33.97

Sztafety Piasta Gliwice

Zwycięstwo w sztafecie 4x100 metrów odniosła męska drużyna Piasta Gliwice. Zespół w składzie Maksymilian Karkus, Mikołaj Michalik, Mateusz Salon i Kacper Hutnik uzyskał czas 45.17 s. Wynik przełożył się na 182 punkty.

Punkty zdobyły także kobiece sztafety. Pierwszy zespół tworzyły Emilia Cyptor, Anna Wallon, Aleksandra Matysiak oraz Lena Zelek. Zawodniczki osiągnęły czas 53.06 s. Dało to 136 punktów.

Druga sztafeta w składzie Magdalena Jaedtka, Emilia Giel, Agata Zawadzka i Emilia Szczypuła uzyskała rezultat 53.33 s. Drużyna zdobyła 133 punkty.

Stadion im. Eugeniusza Bieniasza

Końcowe konkurencje rozegrano przy nowym sztucznym oświetleniu stadionu im. Eugeniusza Bieniasza. To kolejny etap modernizacji obiektu w Gliwicach. Dzięki temu możliwa będzie organizacja zawodów również w godzinach wieczornych.

Nowe oświetlenie zostało wykorzystane podczas zawodów po raz pierwszy. Modernizacja zwiększa możliwości organizacyjne stadionu i poprawia warunki rywalizacji.

Co dalej dla Piasta

W zawodach grupy A rozgrywanych w Raciborzu żaden klub nie przekroczył bariery 2000 punktów. Dzięki temu Piast Gliwice po pierwszym rzucie zajmuje trzecie miejsce wśród 34 drużyn uczestniczących w mistrzostwach.

Najważniejszy etap sezonu odbędzie się we wrześniu podczas finału wojewódzkiego. Gliwicki klub pojedzie tam jako jedna z najmocniejszych drużyn po pierwszej części rywalizacji.

Dużym atutem zespołu jest rozwój zawodników, którzy jeszcze rok temu osiągali słabsze wyniki. Obecnie regularnie poprawiają rekordy życiowe i zdobywają ważne punkty dla drużyny.

  • 17 klubów w Gliwicach
  • 2047 punktów Piasta Gliwice
  • 600 osobostartów podczas zawodów
  • 3 miejsce po I rzucie mistrzostw

Autor Michał Nowicki

Bio autora – dziennikarz zajmujący się sportem młodzieżowym oraz wydarzeniami lekkoatletycznymi na Śląsku.

Aktualizacja 11 maja 2026 roku

Glosariusz

  • Osobostart – pojedynczy udział zawodnika w konkurencji
  • Rzut mistrzostw – etap drużynowej rywalizacji lekkoatletycznej
  • Tabele lekkoatletyczne – system przeliczania wyników na punkty
  • U16 – kategoria młodzików do 16 roku życia